Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Zapalenie ucha środkowego u dziecka@pixabay.com
Zapalenie ucha środkowego w 70 procentach przypadków wywołują bakterie. Zakażenie wirusowe jest odpowiedzialne za około 30 procent przypadków zachorowań. Głównie są to wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy i rhinowirusy. Czynniki powodujące występowanie zapalenia ucha środkowego u dzieci to łatwe rozprzestrzenianie się zakażenia z nosa i gardła przez trąbkę słuchową, która jest krótka i szeroka, ze stale otwartym ujściem gardłowym oraz niedojrzałość układu odpornościowego u dziecka. Dodatkowymi czynnikami mogą być kontakty dziecka w żłobku lub przedszkolu, przerost migdałków, sztuczne karmienie, palenie papierosów w otoczeniu dziecka, alergia, nieprawidłowa budowa podniebienia, częste zapalenia zatok obocznych nosa oraz predyspozycje genetyczne.
Około 30 procent zakażeń ucha towarzyszy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych i przechodzi po leczeniu objawowym.
Częstotliwość zachorowań zależy od pory roku i nasila się w okresie jesienno–zimowym. Są dzieci, które chorują na zapalenie ucha środkowego przy każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Częstość zachorowań maleje dopiero około 7 roku życia.
ZOBACZ: Problemy z uszami u dzieci? Zobacz jak im zapobiegać!>>>
U małych dzieci do drugiego roku życia zapalenie ucha środkowego objawia się niepokojem i rozdrażnieniem. W czasie karmienia dziecko płacze, gdyż odczuwa ból przy przełykaniu. Poza tym dziecko ma wysoką gorączkę i wymiotuje. W niektórych przypadkach zwłaszcza u niemowląt zapalenie środkowego ucha przebiega bezobjawowo i zaczyna się wyciekiem ropnej wydzieliny z przewodu słuchowego.
U dzieci starszych najczęstsze objawy to ból ucha, gorączka, wyciek ropnej wydzieliny z przewodu słuchowego, zaburzenia równowagi oraz objawy, jakie towarzyszą infekcji górnych dróg oddechowych.
Zapalenie ucha środkowego może także wywołać: uraz, ciało obce lub zalegająca woskowina, a także stany zapalne gardła, migdałków, jamy ustnej, zębów, krtani lub węzłów chłonnych.
Pierwsza pomoc przy zapaleniu ucha skupia się przede wszystkim na złagodzeniu bólu. Środki przeciwbólowe uśmierzą ból i pomogą dziecku odzyskać dobre samopoczucie. Najlepsze są ciepłe okłady przy pomocy ręcznika lub termoforu. Dziecko w trakcie choroby powinno dużo odpoczywać. Symptomy choroby łagodzą także krople do uszu przepisane przez lekarza.
Okazuje się, że w wielu przypadkach choroba kończy się wyleczeniem bez konieczności podawania antybiotyku. Niektórzy lekarze jednak przepisują go, ponieważ twierdzą, że trudno jest przewidzieć przebieg choroby. Wystarczy jednak obserwować uważnie objawy choroby u dziecka niż od razu pochopnie podawać antybiotyk. Warto pamiętać, że częste stosowanie antybiotyków powoduje uodpornienie się bakterii na daną kurację.
Jeśli dziecko choruje na zapalenie ucha częściej niż cztery razy w ciągu roku, porozmawiaj z lekarzem na temat leczenia mającego na celu zapobieganie dalszym infekcjom. Można wówczas zastosować specjalną kurację antybiotykami lub zabieg chirurgiczny.
Jeśli objawy zapalenia ucha ustąpią i dziecko poczuje się lepiej, warto udać się na kontrolę do pediatry po około 4 tygodniach. W przypadku, gdy płyn utrzymuje się za błoną bębenkową dłużej niż 3 miesiące, dziecko powinno być poddane testom na słuch.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.